High-Tech & Gadżety   »   Audio-Video   »   4K, HDR - jaki TV do grania na konsoli wybrać?

Audio-Video

rss

4K, HDR - jaki TV do grania na konsoli wybrać?

2019.12.20//  P. Potocki

Teoretycznie konsolę można podłączyć pod każdy telewizor, ale żeby cieszyć się dużym komfortem grania, warto dobrać sprzęt z uwzględnieniem potrzeb graczy. Podpowiadamy, co oznaczają skróty 4K i HDR i dlaczego warto mieć telewizor z tymi parametrami.

 

Telewizor do grania na konsoli – optymalny rozmiar

Chciałoby się powiedzieć: „Im większy, tym lepszy”, ale nie będzie to prawdą. Abstrahując od innych parametrów telewizora, nie można nie wziąć pod uwagę dwóch rzeczy: rozdzielczości ekranu i odległości, na jaką możemy się odsunąć od telewizora. Innymi słowy: trzeba wziąć pod uwagę, ile mamy miejsca w domu. Duży telewizor to niewątpliwie wygoda i przyjemność z grania, pod warunkiem, że znajdzie się na takowy miejsce na ścianie i odpowiednio dużo miejsca przed nim. Co do zasady: im wyższa rozdzielczość, tym bliższa może być odległość od telewizora. Nie wpłynie to negatywnie na postrzeganie szczegółów. Rozdzielczość Full HD wymusza minimalną odległość od telewizora równą pięciu długościom przekątnej. Przy rozdzielczości Ultra HD ta odległość maleje do trzech długości przekątnych.

Telewizor do grania na konsoli – jaką rozdzielczość wybrać

Rozdzielczość określa liczbę pikseli (najmniejszego pojedynczego pola na ekranie), a więc i jakość obrazu. Im tych pikseli więcej, tym obraz wyraźniejszy, detale lepiej rozpoznawalne, oglądanie i granie bardziej komfortowe.
I tak:

  • Rozdzielczość HD Ready, w skrócie oznaczana jako HDR chociaż brzmi godnie, raczej nie zaspokoi oczekiwań graczy. To dość niska rozdzielczość 1366 x 768 pikseli, występująca w starszych modelach telewizorow.

  • Rozdzielczość Full HD (FHD) oferuje więcej, bo 1920 x 1080 pikseli i w tej chwili jest najniższą polecaną rozdzielczością przy kupnie telewizora, nie tylko dla graczy.

  • Rozdzielczość Ultra HD oferuje czterokrotnie więcej pikseli niż Full HD i zapewne z tego powodu znana jest bardziej jako 4K. Rzadko, ale można spotkać się też z oznaczeniami UHD lub 4K UHD. Tu w polu widzenia mamy 3840 x 2160 pikseli.

  • 8K – na dziś trzeba potraktować jako pieśń przyszłości. Pojawiają się już na rynku telewizory oferujące taką rozdzielczość, jednak niewiele jest programów, które faktycznie są zdolne ją obsłużyć. Podobnie jest z konsolami do gier, które najczęściej oferują FHD bądź 4K.

Wybierając telewizor do grania na konsoli (Zobacz: telewizor z Androidem Sharp) najlepiej postawić na rozdzielczość 4K, która będzie „rządziła” rynkiem multimediów jeszcze jakiś czas. Jedynie w przypadku mniejszych ekranów można bez szkody dla jakości obrazu wybrać rozdzielczość FHD.


Telewizor do grania na konsoli – HD Ready to nie to samo co High Dynamic Range

Dla osób nieobeznanych ze współczesnymi technologiami skrót może być mylący, bo w obu przypadkach mamy HDR. Jednak ten dotyczący rozdzielczości powoli odchodzi do lamusa, zastępuje go nowa jakość obrazu: high dynamic range to dosłownie wysoki zakres dynamiki. Co to znaczy?

Przede wszystkim, aby cieszyć się głębią obrazu HDR trzeba mieć telewizor z ekranem o rozdzielczości 4K. W niższych rozdzielczościach ta funkcja nie występuje. Kolejnym warunkiem (w przypadku gier) jest posiadanie konsoli obsługującej tryb HDR. Niezbędne jest także posiadanie takich gier (lub filmów, bo niektóre konsole je odtwarzają), które obsługują tryb HDR. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i warto dokładnie czytać specyfikacje przed zakupem.

A czym jest sam tryb HDR? Jego zadaniem jest zapewnienie obrazu porównywalnego z tym, który widzi ludzkie oko, czyli telewizor ma dać taki obraz jak „na żywo”. W praktyce mowa o lepszej jasności, kontraście, szczegółowości obrazu, szczególnie w przypadku ciemnych obszarów, np. filmów ze scenami nocnymi. Tryb ten pozwala także na lepsze widzenie obrazów w ruchu, co na pewno przekłada się na wrażenia przy graniu na konsoli.

Reasumując, telewizor do grania na konsoli powinien być odpowiednio duży (50 cali trzeba uznać za minimum) i mieć rozdzielczość na poziomie 4K, jeśli chcemy cieszyć się jakością HDR. Jedynie w przypadku mniejszych telewizorów rozdzielczość FHD można uznać za wystarczającą, ale trzeba się pogodzić z brakiem funkcji HDR. Wymagania graczy powinien spełnić kup telewizor w ofercie RTV EURO AGD.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
4K, HDR - jaki TV do grania na konsoli wybrać?
 / 
Komentarze do: 4K, HDR - jaki TV do grania na konsoli...
Geronimo pisze:

Inwestowanie większych pieniędzy w ekrany Full HD obecnie nie ma już sensu bo technologia 4K kosztuje już naprawdę niewiele więcej. Ale kluczowa kwestia to przekątna ekranu do odległości z której oglądamy TV. 50 cali 4K powyzej 3 metrów nie ma sensu bo i tak nie zobaczymy różnicy.

 / 
Komentarze do: 4K, HDR - jaki TV do grania na konsoli...
Paweł pisze:

Dla mnie największą rewolucją było przejście na Full HD. To była prawdziwa rewolucja. 4K już nie robi takiego wrażenia. Od kilku ładnych lat filmy oglądam na 130 calowym ekranie i projektorze (do niedawna Full HD). Parę miesięcy temu zmieniłem projektor na 4K i sądziłem, że przejście na taką rozdzielczość zrobi na mnie podobne wrażenie jak przejście z 480p na 1080p. Tak jednak nie jest. Oczywiście jest lepiej - nie ma dwóch zdań ale nie jest to dramatyczna różnica.

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale ExtremeDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Audio-Video   »   4K, HDR - jaki TV do grania na konsoli wybrać?