High-Tech & Gadżety   »   Audio-Video   »   Dom pełen muzyki, czyli multiroom w zasięgu… uszu

Audio-Video

rss

Dom pełen muzyki, czyli multiroom w zasięgu… uszu

2016.12.22//  P. Potocki
Jak zapewnić sobie możliwość wygodnego słuchania muzyki w każdej części domu czy mieszkania? Najprostszą metodą wydaje się postawienie w każdym z pomieszczeniem urządzenia odtwarzającego muzykę… problem jednak w tym, że to rozwiązanie ma tak naprawdę więcej wad niż zalet, jest wręcz proszeniem się o bałagan, kakofonię i ustawiczne problemy z „dostarczeniem” ulubionych nagrań do miejsca, w którym chcemy ich słuchać. Dużo lepszym patentem będzie stworzenie w domu systemu multiroom, czyli kontrolowanego centralnie, nowoczesnego rozwiązania audio. Tym bardziej, że zbudowanie sprawnie działającego systemu nagłośnienia wielostrefowego wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami
Czym jest multiroom (w dziedzinie rozwiązań audio)? Najprościej rzecz ujmując, jest to system audio, na który składa się zestaw głośników rozmieszczonych w kilku pomieszczeniach oraz element centralny, służący do zarządzania całą instalacją. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że użytkownik może wygodnie sterować muzyką w całym domu jednocześnie – wybrać, gdzie ma być odtwarzana muzyka i zdecydować, że te dany album, utwór czy audycja mają być odtwarzane tylko w jednym, kilku lub wszystkich pomieszczeniach. Oczywiście, nie ma też żadnych przeciwskazań, by każdy z głośników odtwarzał coś innego – wszystko zależy od aktualnych potrzeb i preferencji użytkowników. To świetne rozwiązanie zarówno na co dzień (gdy domownicy przebywają w różnych pomieszczeniach i każdy ma ochotę posłuchać czegoś innego), jak i np. na imprezy, podczas których można wygodnie i efektywnie nagłośnić całe mieszkanie.


Muzyczny prezent gwiazdkowy

Przez długie lata systemy multiroom pozostawały poza zasięgiem możliwości finansowych wielu osób –sprzęt był niekiedy nieprzyzwoicie wręcz drogi, a dodatkowo do jego zainstalowania niezbędne było czasochłonne i drogie przygotowanie instalacji, okablowanie, podłączenie wszystkich elementów i spięcie ich w jedną całość. Dziś jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji – dzięki spopularyzowaniu się łączności bezprzewodowej. Na rynku pojawia się też coraz więcej urządzeń wielofunkcyjnych, które obsługują technologię multiroom – to sprawia, że takie systemy możemy budować stopniowo, przy okazji dokupowania do domu kolejnych urządzeń audio. To doskonały patent np. na świąteczne prezenty… które przy okazji doskonale sprawdzą się podczas imprez Sylwestrowych.

Wiele urządzeń, jeden system

Świetnym przykładem takiego urządzenia jest np. radio HAMA DIR3500MC, czyli prawdziwy muzyczny kombajn. To połączenie klasycznego analogowego odbiornika radiowego z nowoczesnym radiem cyfrowym, odtwarzaczem CD oraz radiem internetowym. HAMA DIR3500MC obsługuje również serwis Spotify oraz Bluetooth, można więc bez problemu wykorzystać je do odtwarzania muzyki zapisanej np. w smartfonie, tablecie, komputerze PC, a jeśli posiadamy kilka takich urządzeń, to można je połączyć w system multiroom i łatwo sprawić, by wszystkie odtwarzały to, czego aktualnie mamy ochotę posłuchać. Wszystkimi funkcjami można wygodnie sterować z poziomu aplikacji mobilnej UNDOK –można nią obsługiwać zarówno poszczególne wchodzący w skład multiroom urządzenia, jak i cały system. W tym modelu to właśnie UNDOK staje się centralnym elementem całego systemu, z poziomu którego możemy decydować co, gdzie i jak jest odtwarzane.

Oczywiście, do takiej sieci audio można podłączyć również inne urządzenia – np. radio HAMA DIR3600, które oprócz wszystkich funkcji modelu DIR3500MC (poza odtwarzaczem CD) może pochwalić się wbudowanym subwooferem (30W, towarzyszy on dwóm głośnikom 20W), co czyni go idealnym rozwiązaniem do większych pomieszczeń (w bardzo dużych pomieszczeniach można pomyśleć o wykorzystaniu kilku egzemplarzy modelu DIR3600 – wtedy bez problemy wypełnimy dźwiękiem największą nawet przestrzeń).

Taki system audio można też uzupełnić o nieco mniejsze urządzenia, które przydadzą się w pomieszczeniach o mniejszych rozmiarach – łazience, kuchni czy garażu. Do takich zastosowań świetnie nada się np. HAMA DR1510, czyli radio analogowe/cyfrowe obsługujące Bluetooth, dzięki czemu można je wykorzystać zarówno do słuchania audycji radiowych, jak i odtwarzania muzyki ze smartfonu lub tabletu. Oczywiście, we wszystkich tych urządzeniach mamy do dyspozycji również cały zestaw przydatnych funkcji dodatkowych – budzik z drzemką, timer itp…

Dodajemy, że wspólną zaletą wszystkich wymienionych powyżej urządzeń jest ich wysoka mobilność – dzięki temu, że dźwięk przesyłany jest bezprzewodowo, można je bez problemu przestawiać, przenosić do nowych pomieszczeń i aranżować cały system w optymalny dla siebie sposób. Wszystko to sprawia, że budowanie dźwiękowych systemów multiroom jest dziś prostsze niż kiedykolwiek – zdecydowanie zachęcamy do zapoznania się z możliwościami tej technologii.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Leica C-Lux - elegancki aparat w oficjalnym klipieWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dom pełen muzyki, czyli multiroom w zasięgu… uszu

Facebook

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

  • The Last of Us: Part II było jedną z najważniejszych gier zaprezentowanych podczas targów E3 na...

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • BMW serii 8 zgodnie z zapowiedziami zostało zaprezentowane przy okazji 24-godzinnego wyścigu w Le...

W dziale Extreme

W dziale KulturaDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Audio-Video   »   Dom pełen muzyki, czyli multiroom w zasięgu… uszu