High-Tech & Gadżety   »   Foto   »   O czym powinieneś wiedzieć, biorąc się za fotografię

Foto

rss

O czym powinieneś wiedzieć, biorąc się za fotografię

2022.10.27//  P. Potocki

Rozwój i cyfryzacja fotografii to dwa aspekty, które mają wpływ na coraz to większą grupę, która zaczyna interesować się robieniem zdjęć. Jednak szczególnie na początku często nasze fotografie odbiegają od ideału. Możemy jednak poprawić ich jakość i sprawić, by były one przyjazne dla naszego oka. Jak to zrobić?

 


Co kryje się pod pojęciem dobra fotografia?


Przed samym przejściem do tego, jaki sprzęt jest najlepszy oraz na co warto zwrócić uwagę w momencie, kiedy robimy zakupy? Warto zastanowić się nad tym, jakie zdjęcia możemy uznać za udane. W pierwszej kolejności taka fotografia musi być odpowiednio wykadrowana. Następnie należy także postawić na odpowiedni balans bieli, nasycenie kolorów oraz widoczność szczegółów. Najprościej będziemy w stanie wykonać efektywne zdjęcie, udając się do miejsca, w którym mamy dostęp do efektywnych tematów fotograficznych. Możemy w tym celu wybrać się na urlop w egzotyczne i trudno dostępne miejsce świata. Również zwykłe podniesienie aparatu na wyciągniętej ręce lub wejście na drzewo czy murek sprawią, że będziemy w stanie odróżnić się od fotografów, którzy ogromną liczbę zdjęć wykonują aparatem trzymanym na wysokość oczu, klatki piersiowej.

Dobry sprzęt – czy to wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Według opinii 90% fotografów, aby robić dobre zdjęcia wystarczy zainwestować w jak najlepszy lustrzany aparat cyfrowy. Jest to jednak nie do końca prawda. W momencie, w którym to sprzęt, a nie technika czyni z nas profesjonalnego fotografa, to co drugi zapaleniec powinien wygrywać konkursy fotograficzne jeden po drugim. Jednak mimo wszystko to, czym robimy zdjęcie również ma znaczenie. W celu osiągnięcia dobrych kadrów poza samym aparatem pomogą nam także dobrze, odpowiednio dobrane obiektywy. W naszym zestawie powinny znaleźć się przede wszystkim obiektywy szerokokątne i stałoogniskowe. Nie możemy zapomnieć mimo wszystko o kolejnych ważnych rzeczach, jakimi są statyw, który sprawi, że czas naświetlania znacząco się wydłuży, lampa zewnętrzna i filtr fotograficzny. W ten sposób w pełni będziemy mogli doskonalić swoje umiejętności.

Technika fotografowania

 

Po zakupie odpowiedniego sprzętu przyszedł czas na podszlifowanie techniki pomocnej w fotografowaniu. Jest ona bowiem niezwykle ważna. Nie zawsze będziemy w stanie uzyskać kadr, który sprawi, że zdjęcie będzie wyglądać tak jak byśmy chcieli. Nic w tym dziwnego, że profesjonaliści wyglądają śmiesznie podczas robienia fotek, kładąc się lub klękając czy nawet wchodząc na drzewo w celu odpowiedniego wykadrowania ujęcia, jakie będziemy zapisywać w pliku JPG. Trzeba przyznać wprost, że niestety, ale dobry sposób na udane ujęcie nie istnieje. Jednak przed osiągnięciem założonego przez nas celu musimy zapoznać się z kilkoma podstawowymi metodami kadrowania. Następnie mając teorie w jednym palcu, możemy zacząć eksperymentować próbując nowych pomysłów, które siedzą w naszej głowie. Każdy fotograf prędzej czy później wypracuje własny styl.

Histogram a fotografia

 

Histogram jest to przedstawienie za pomocą grafiki tonacji, która znajduje się w wykonanym przez nas obrazie. Jego uproszczoną wersje monochromatyczną jesteśmy w stanie znaleźć w menu od praktycznie wszystkich aparatów cyfrowych. Jest to nic innego jak histogram luminacji inaczej jasności.

Preset a fotografia

 

Preset jest to rodzaj zestawu, który zawiera ustawienia parametrów zdjęcia w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać określony efekt kolorystyczny. Za jego pomocą uzyskana fotografia nie będzie przerysowana, gdyż będziemy mieć na odpowiednim poziomie parametry takie jak: kolor, cień, światło, prześwietlenie oraz nasycenie. Trzymając się owych parametrów, jesteśmy w stanie uzyskać zdjęcie wysokiej jakości, które jest profesjonalne i naturalne nawet to zrobione przez nas telefonem. Tak zwaną paczkę presetów, czyli ustawień do zdjęć jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie lub zakupić gotowy projekt, jaki znajdziemy w Internecie.

Ciemna fotografia

 

Ciemna fotografia to rodzaj mrocznych lub ciekawych zdjęć, które z roku na rok zyskują na popularności w social mediach takich jak Instagram czy Facebook. W takim stylu świetnie prezentuje się jedzenie, które na czarnym tle w kolorowej wersji wyróżnia się grając tak zwane pierwsze skrzypce, będąc na pierwszym planie. W ten sposób jesteśmy w stanie wydobyć z danej potrawy na wierzch wszystkie szczegóły. Do wykonania takiego zdjęcia potrzebne będą nam dwa czarne obrusy i kawałek tektury lub płyty pleksi. Stolik przykrywamy obrusem to samo robimy z kawałkiem twardego materiału, który musimy oprzeć o ścianę. Uwaga musi znajdować się on przed stolikiem, gdyż jest to tło. Po wykonaniu fotografii całość należy wykadrować i obrobić. Przypominamy o wejściu na stronę: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
O czym powinieneś wiedzieć, biorąc się za fotografię

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale GryDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Foto   »   O czym powinieneś wiedzieć, biorąc się za fotografię