High-Tech & Gadżety   »   Foto   »   Olympus E-P1 - nowość w retro opakowaniu

Foto

rss

Olympus E-P1 - nowość w retro opakowaniu

2009.06.18//  Rafał Bednarz
Powrót do przeszłości? Jak najbardziej, ale tylko pod względem opakowania. Reszta na najnowsza technologia. Olympus wprowadza na rynek pierwszy aparat w nowym systemie Mikro Cztery Trzecie.

Największą zaletą nowego systemu są niewielkie rozmiary, przy zachowaniu możliwości wymiany obiektywu. Wszyscy wiemy, że standardowa lustrzanka oferuje ogromne możliwości i elastyczność przy robieniu zdjęć - jednak jej spore wymiary często powodują, że z niej rezygnujemy na korzyść aparatów kompaktowych.
Olympus E-P1
Olympus E-P1 Olympus E-P1
Olympus E-P1

Olympus EP-1 może to zmienić. Zrezygnowano w nim z lustra, a tym samym matówki, pryzmatu i wizjera. Dzięki temu udało się zmieścić cały mechanizm w sensacyjnie małej obudowie jak na aparat z wymienną optyką. Sama zaś obudowa to ukłon w stronę historii - przypomina stare, analogowe lustrzanki z serii PEN.
Oczywiście parametry techniczne nie mają nic wspólnego z historią. Zastosowano matrycę Hi Speed Live MOS o liczbie pikseli wynoszącej 13,1Mpix - zgodną ze standardem 4/3 (wymiary 17.3 x 13 mm, proporcje 4:3).

Nie zabrakło stabilizacji obrazu (według producenta wydłużającej czasy o 4 EV) i systemu czyszczenia matrycy. Obróbką obrazu zajmuje się nowy procesor obrazu TruePic V. Aparat pracuje w zakresie czułości od ISO100 do ISO6400. Brak lustra wymusił zastosowanie autofocusa opartego na detekcji kontrastu. AF w Olympusie E-P1 ma 11 pól. Zapis zdjęć odbywa się na kartach SD.

Nie zapomniano o nagrywaniu filmów. Olympus EP-1 robi to w rozdzielczości 1280x720. Do tego mamy z boku obudowwy wyjście HDMI. Więcej do szczęścia nie potrzeba.
Minusy? Trochę brakuje wbudowanej lampy błyskowej. Mamy oczywiście gorącą stopkę, ale wbudowany flash na pewno byłby argumentem za oddaniem dotychczasowego kompaktu młodszemu bratu. Aparat trafi do sprzedaży w lipcu. Cennik rozpoczyna się od 799 dolarów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona

Źródło: Olympus


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Olympus E-P1 - nowość w retro opakowaniu

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale GryDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Foto   »   Olympus E-P1 - nowość w retro opakowaniu