High-Tech & Gadżety   »   Telefony   »   Sieć 5G jeszcze w tym roku w Polsce

Telefony

rss

Sieć 5G jeszcze w tym roku w Polsce

2020.03.26//  P. Potocki
Tagi: Smartfon 5G

Od pewnego czasu polscy operatorzy GSM testują technologię 5G. Panuje powszechne przekonanie, że to właśnie sieć nowej generacji zrewolucjonizuje cały światowy Internet. Technologia ta ma być powszechnie dostępna w Polsce jeszcze w tym roku, ale czy nasze telefony są w stanie z niej korzystać?

 

Czym jest 5G?
5G to najnowszy standard łączności bezprzewodowej i następca obecnego 4G/4G LTE. Technologia przyszłości ma umożliwić nieporównywalnie szybszy przesył informacji - nawet 200 razy szybciej od 4G LTE! Teoretycznie prędkość pobierania i wysyłania danych w 5G ma wynieść nawet 20000/1000 Mbit/s. Wyniki te będą oczywiście zależały od kilku czynników, m.in. posiadanego routera.

Testowanie 5G w Polsce
Orange Polska rozpoczęła jako jeden z pierwszych operatorów w kraju testy nad siecią 5G. Badania miały miejsce na terenie Gliwic już w drugiej połowie 2018, a w grudniu tego samego roku T-Mobile uruchomił swoją sieć w jakości 5G w centrum Warszawy. A to nie wszystko.

Serwis komorkomat.pl - jako jeden z pierwszych branżowych portali - informował na przełomie 2019 i 2020 roku o planach innego wielkiego telekoma w Polsce, Plusa. Według zapowiedzi tego operatora, planuje on uruchomienie pierwszej komercyjnej sieci 5G na terenie kilku miast: Warszawy, Gdańska, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Planowana prędkość ma wynieść 500 Mbit/s - nie jest więc to wszystko, co da się “wycisnąć” z technologii przyszłości, lecz i tak znacznie przewyższa obecny standard 4G. Sieć 5G Plusa ma działać na paśmie 2600 MHz TDD i na sprzęcie dostarczonym przez Nokię i Ericssona.

Również najmłodszy operator z tzw. “Wielkiej Czwórki”, a więc Play, ma w planach uruchomienie sieci 5G. Już od dłuższego czasu reklamuje swój standard 5G Ready, a do końca bieżącego roku ma uruchomić komercyjną sieć 5G w wybranych miastach.

Czy każdy telefon obsłuży 5G?
Większość obecnych smartfonów nie będzie w stanie obsłużyć technologii 5G, jednak od paru miesięcy debiutuje coraz więcej modeli, które będą działać również w najnowszym standardzie. Niektóre z nich pojawiły się już nawet w oficjalnej polskiej dystrybucji.

Pierwszym z nich był Huawei Mate 20X 5G, który jest oferowany przez operatora Play już od drugiej połowy 2019 roku. Minęło kilka miesięcy i ten zaawansowany smartfon nie jest już osamotniony na rynku, a polscy klienci szukający telefonu na lata mają większe pole manewru.

11 lutego miała bowiem miejsce premiera najnowszych flagowców Samsunga z serii Samsung Galaxy S20. Dwoje z nich - Galaxy S20 Plus oraz Galaxy S20 Ultra - mają wbudowany modem służący do obsługi technologii 5G. Są to świetne smartfony, które charakteryzuje m.in. piękny ekran Dynamic AMOLED, bardzo mocny procesor, dużo pamięci i kapitalne aparaty fotograficzne. W zasadzie ich jedynym wyraźnym minusem jest wysoka cena zakupu.

Z miesiąca na miesiąc powstaje jednak coraz więcej smartfonów zdolnych do obsługi standardu 5G, również tych tańszych. Zapewne pod koniec bieżącego roku - kiedy przynajmniej część polskiego społeczeństwa będzie objęta zasięgiem 5G - będzie mogła zamówić odpowiedniego smartfona w atrakcyjnej cenie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Google Pixel 4a - prezentacja smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sieć 5G jeszcze w tym roku w Polsce

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Telefony   »   Sieć 5G jeszcze w tym roku w Polsce