High-Tech & Gadżety   »   Gadżety   »   System Smart home - jak możesz sobie nim pomóc?

Gadżety

rss

System Smart home - jak możesz sobie nim pomóc?

2018.05.04//  P. Potocki
Znasz to uczucie niepokoju, kiedy jesteś poza domem i nie masz pewności, czy z kranu leje się woda? A może zdarza Ci się zastanawiać czy wyłączyłeś żelazko? Jeżeli tak, to internet rzeczy z pewnością może Ci pomóc ograniczyć takie sytuacje. Smart home to rozwiązanie, które pozwoli Ci zdalnie kontrolować swój dom.

Internet rzeczy to koncepcja oparta na komunikacji między urządzeniami poprzez wymianę danych za pomocą sieci elektrycznej lub bezprzewodowo. Celem tej idei było tworzenie inteligentnych systemów zarządzania energią, budynkiem, a nawet całym miastem. W dzisiejszych czasach, kiedy internet jest wszechobecny, coraz więcej przedmiotów codziennego użytku możemy obsługiwać właśnie za jego pośrednictwem. Połączenie ich za pomocą sieci i zintegrowanego systemu zarządzania dostępnego z dowolnej lokalizacji to podstawa funkcjonalności Smart home. W Polsce, a dokładniej w Poznaniu, od 7 lat funkcjonuje firma, która działa w obszarze inteligentnych domów.
- Inteligentny dom to przede wszystkim taki, który zamienił swoją bierną rolę na aktywną. Oznacza to, że część z zadań, które były wykonywane przez domowników, może dziać się automatycznie i bez udziału człowieka. Przykładowo: możemy nauczyć nasz dom, żeby gasił wszystkie światła i wyłączał niektóre urządzenia RTV, jeżeli wszyscy domownicy znajdują się przynajmniej 300 metrów od niego – mówi Krzysztof Banasiak, wiceprezes FIBARO.
Od razu możemy skojarzyć, że takie działanie systemu przekłada się na trzy obszary:

 • Oszczędność – poprzez ograniczenie zużycia energii elektrycznej,
 • Bezpieczeństwo – poprzez odłączenie niektórych urządzeń RTV (np. żelazka/piekarnika)
 • Komfort – nie musimy robić „obchodu” przed wyjściem z domu

System Smart home pełni również role informacyjną – tzn. powiadomi użytkownika o wszystkich podejmowanych działaniach oraz zmianach, które zachodzą w domu. Aby to dobrze zobrazować można posłużyć się kolejnym przykładem – czujnik zalania, w przypadku kontaktu z wodą, może wysłać do wybranego domownika zapytanie czy powinien odciąć dopływ wody za pomocą elektrozaworu. Jeżeli przypuszczamy, że woda może pochodzić z pracującej pralki, to warto wyrazić zgodę.

Bezprzewodowe systemy inteligentnego zarządzania budynkami pozwalają więc na integrację wielu różnych urządzeń i czujników. Na podstawie ustalonych scenariuszy system informuje nas o sytuacji oraz automatycznie podejmuje działania stosowne do wydarzeń. W przypadku FIBARO możemy zarządzać następującymi funkcjami:

 • kontrola otwarcia drzwi i okien,
 • sterowanie roletami i bramami,
 • sterowanie ogrzewaniem,
 • sterowanie oświetleniem,
 • kontrola temperatury i ogrzewania,
 • zarządzanie systemem podlewania,
 • ochrona przed czadem,
 • zarządzanie systemem ochrony przeciwpożarowej,
 • monitoring na wypadek zalania,
 • wykrywanie ruchu,
 • zarządzanie multimediami
 • sterowanie urządzeniami elektrycznymi.

Wszystkie powyższe funkcje dostępne są za pośrednictwem aplikacji na smartfon lub przez przeglądarkę na laptopie.

Bezpieczeństwo domowników, w tym dzieci i seniorów
Funkcjonalności Smart home pozwalają także na podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób przebywających w domu i nie chodzi tu wyłącznie o oświetlenie korytarza i schodów nocą. Takie rozwiązanie daje szansę na skrócenie czasu otrzymania pomocy w sytuacji, kiedy doszłoby do wypadku w domu. Może być to przydatne szczególnie w przypadku osób przebywających samotnie i tych o pogorszonym stanie zdrowia. Smart home rozbudowany pod kątem ochrony przeciwpożarowej jest także w stanie uchronić nas przed stratami materialnymi i uszczerbkiem na zdrowiu. W przypadku wykrycia pożaru lub przypalonego garnka, system może włączyć dodatkową wentylację, odciąć zasilanie w miejscu zagrożenia oraz zaalarmować domowników o sytuacji zagrożenia, a nawet wezwać pomoc.

System inteligentnego zarządzania domem buduje się przede wszystkim z myślą o wygodzie mieszkańców. Sterowanie bramą lub oświetleniem to często jedne z pierwszych elementów tego typu instalacji. Zastosowań tej technologii przybywa wraz z jej rozwojem. Jej wielką zaletą jest fakt, że istnieje możliwość integracji nowych urządzeń, a nawet adaptacji niektórych urządzeń starszego typu poprzez montaż stosownych modułów. Budowa systemu jest więc procesem, który można rozłożyć w czasie.

Polski Smart home dostępny na świecie
Szacuje się, że rynek urządzeń wyposażenia i automatyki domowej w latach 2017–2022 będzie rokrocznie rósł w tempie około 15%, by na koniec tego okresu osiągnąć wartość ponad 53 miliardów USD. Takie prognozy przyciągają uwagę wszystkich liczących się producentów i dostawców technologii Smart home. Liderem wzrostu będą Stany Zjednoczone, gdyż rynek europejski cały czas nadrabia kilkuletnie opóźnienie we wdrożeniu tej technologii. Mimo to, polskie FIBARO odniosło sukces na konkurencyjnym amerykańskim rynku i w zeszłym roku odnotowało wzrost o 23% - czyli ponad 8% więcej, niż wskazują analizy rynkowe.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Sony A6400 - debiut szybkiego bezlusterkowcaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
System Smart home - jak możesz sobie nim pomóc?
 / 
Komentarze do: System Smart home - jak możesz sobie...
Stefan K pisze:

Mam w domu kilka elementów podpiętych pod smartfona i muszę przyznać, że jest to mega wygodne rozwiązanie. Ale w niektórych przypadkach (np. agd) to zakrawa na paranoję bo dużo szybciej można np zaparzyć kawę używając przycisków na ekspresie, niż smartfona.

 / 
Komentarze do: System Smart home - jak możesz sobie...
Iron Man pisze:

Fajny bajer to key fob. Wylatujsz z chaty i jednym przyciskiem mozna zabezpieczyc caly dom. Ogolnie to jest przyszlosc ale wg mnie powinno byc zabezpieczone zasilanie na akumulatorze bo jak padnie prad z sieci to taki dom moze byc nawet niebezpieczny.

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Gadżety   »   System Smart home - jak możesz sobie nim pomóc?