High-Tech & Gadżety   »   Audio-Video   »   Wraca moda na gramofony i płyty analogowe

Audio-Video

rss

Wraca moda na gramofony i płyty analogowe

2018.01.21//  P. Potocki
Niezwykle duża popularność kaset magnetofonowych, wejście na rynek płyt CD, a także pojawienie się plików mp3 sprawiło, że popularne do tej pory płyty winylowe odeszły w niepamięć. Większości przypadł do gustu proces miniaturyzacji. Nie da się ukryć, że stało się to dla nas o wiele bardziej wygodne. Zdaniem jednak prawdziwych melomanów, nic nie jest w stanie zastąpić jakości dźwięku, które gwarantowały gramofony. Dlatego też od pewnego czasu zauważyć możemy powrót do tych specyficznych urządzeń.
Wraca moda na gramofony i płyty analogowe Foto: Florian Kurz
Wraca moda na gramofony i płyty analogowe Foto: Florian Kurz
Wraca moda na gramofony i płyty analogowe Foto: Becca Clark

Gramofony i płyty winylowe natrafiły na bardzo dobry czas. Obecnie zarówno w modzie codziennej jak i stylu bycia panuje moda retro. Z lubością wielu powraca do lat 60., 70. czy 80. Były to dekady, które wykształciły w niejednym gust muzyczny. Wspaniała era rock 'n' rolla, późniejszego rocka, muzyki disco zarejestrowana została właśnie na płytach winylowych. Korzystanie ze starego lub nowego gramofonu to jednak nie tylko jeden z panujących na rynku trendów. Dla całkiem sporej grupy osób liczy się przede wszystkim dźwięk.

Mimo wprowadzania coraz to bardziej nowoczesnych i innowacyjnych zapisów cyfrowych, żaden do tej pory format nie może się równać jakości dźwięku płyt winylowych. Oferują one zupełnie inne brzmienie. Na płytach winylowych zapisywany był pełen materiał, dzięki czemu słuchając dziś starszych płyt, możemy poczuć się niczym wewnątrz studia nagraniowego. Niezwykła głębia dźwięku to jednak nie wszystko. Zyskujemy znacznie większy zakres częstotliwości, jak i również możemy obcować z historią. Dawni artyści zastanawiali się, jak ich muzyka będzie brzmieć na 12 calach, a nie w cyfrowym formacie. Płyty winylowe stawały się prawdziwymi dziełami sztuki. Każda zyskiwała unikalną okładkę, która różniła się od tego, co mogliśmy zobaczyć potem na kasetach czy płytach CD. Nie zapominajmy także o wartości sentymentalnej. Sporo płyt na rynku można nazwać zabytkami - czasem można się zastanawiać, co przez połowę wieku działo się z takim czarnym cudem?

Oczywiście na jakość muzyki wpływ ma stan płyty, z jakiej wytwórni pochodzi, kto odpowiadał za mastering? Dziś wielu artystów decyduje się na wydawanie swych albumów także na winylach, co jest ukłonem dla największych fanów. Niemniej jednak prawdziwi audiofile przemierzają liczne sklepy, antykwariaty w poszukiwaniu starych płyt. Im dany czarny krążek jest starszy, lepiej zachowany czy pochodzi z limitowanej serii, tym cena za niego jest o wiele wyższa. O tym, jak wysokie kwoty osiągają niektóre winyle można dowiedzieć się z tego ciekawego zestawienia tutaj.

Nas raczej nie stać na białe kruki za 50 czy 100 tysięcy dolarów. Na całe szczęście za standardowe winyle nie musimy tyle płacić. Za nowe wydawnictwa w sklepach stacjonarnych czy internetowych zapłacimy między 50 a ponad 100 złotych. Również i tu mogą się trafić edycje kolekcjonerskie o wyższej wartości rynkowej. Inaczej wygląda sprawa z zakupem starych winyli. Ich cena uzależniona jest od artysty, wartości rynkowej, stanu płyty, miejsca zakupu czy po prostu szczęścia. Zdarzają się przypadki, że na giełdach staroci czy wyprzedażach znajduje się prawdziwe perełki w niskiej kwocie.

Mowa cały czas o płytach, a przecież bez odpowiedniego gramofonu nie będziemy w stanie ich odtwarzać. Na rynku coraz więcej producentów tworzy nowe modele, które stanowią nawiązanie do klasyki lub też są połączeniem z nowoczesnością. Oprócz takich produktów wciąż możemy kupić stare gramofony. W takim jednak wypadku musimy jednak znać się nieco na sprzęcie, gdyż wieloletnie urządzenia mogą być wadliwe lub ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Wybór modelu odsłuchowego nie jest tak prostą sprawą. Jeśli macie z tym problem, to proponujemy zapoznać się z pomocnym poradnikiem: Jaki gramofon kupić?

Mimo upływu tylu lat i wprowadzenia coraz to nowocześniejszych technologii, płyty winylowe nadal cieszą się dużym powodzeniem. Jeśli chcemy poczuć, czym jest prawdziwa muzyka, to koniecznie wypróbujmy gramofon. Dla wielu osób gwarantowanym jest to, że muzycznie już nic inne nie będzie nich takie samo.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wraca moda na gramofony i płyty analogowe

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...


Do góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Audio-Video   »   Wraca moda na gramofony i płyty analogowe