High-Tech & Gadżety   »   Gadżety   »   Les Baugh - pierwszy człowiek z protezami rąk sterowanymi myślami

Gadżety

rss

Les Baugh - pierwszy człowiek z protezami rąk sterowanymi myślami

2014.12.18//  J. Kruczek
Les Baugh stracił 40 lat temu obie ręce w wyniku porażenia prądem. Teraz mężczyzna zapisał się w historii, jako pierwszy człowiek z protezami w pełni sterowanymi myślami. Specjalne protezy opracował zespół inżynierów i naukowców z Laboratorium Fizyki Stosowanej przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Kolorado.
Proces połączenia protez z Lesem trwał od czerwca 2014 roku. Wtedy przeprowadzono pierwsze przymiarki i rozpoczęto programowanie protez. Naukowcy przypisywali poszczególnym czynnościom odpowiednie impulsy nerwów. Sygnały rozpoznano dzięki serii eksperymentów badających reakcje na obrazy.
Les Baugh Les Baugh jest pierwszym...
Les Baugh ...człowiekiem posiadającym protezy...
Les Baugh ...sterowane myślami

Protezy rozpoznają sygnały emitowane przez mózg. W ten sposób wiedzą kiedy jakim elementem protezy poruszyć. Oczywiście szczegóły technologii i rozwiązań są znacznie bardziej skomplikowane niż może się to wydawać. Naukowcy musieli przewidzieć i zaprogramować każdą możliwą sytuację.

Les Baugh nauczył się obsługiwać sprawnie protezy w 10 dni. Teraz czekają go kolejne treningi mające zbliżyć mechaniczne ręce do jak najbardziej naturalnych ruchów. Kolejnym etapem rozwoju technologii będzie monitorowanie życia Lesa. Twórcy protez chcą sprawdzić, jak ich twór spisze się w codziennym życiu. Jak sami twierdzą prawdziwy rozkwit protez sterowanych myślami nadejdzie nie wcześniej, jak za 5-10 lat.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Les Baugh - pierwszy człowiek z protezami rąk sterowanymi myślami

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale GryDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Gadżety   »   Les Baugh - pierwszy człowiek z protezami rąk sterowanymi myślami