High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Xbox Series X - czego się spodziewać i gdzie kupić nową konsolę?

Komputery i konsole

rss

Xbox Series X - czego się spodziewać i gdzie kupić nową konsolę?

2020.09.24//  P. Potocki

Już niecały kwartał dzieli nas od premiery nowej konsoli Microsoftu, Xbox Series X. Sprzęt ten kusi na wiele różnych sposobów i z pewnością będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników cyfrowej rozrywki. Wiemy już czego się p nim spodziewać od strony technologicznej. Wiemy też, gdzie szukać okazji cenowych.


Dlaczego warto czekać na Xbox Series X?
Nowy Xbox to w porównaniu do poprzedniego stanowi ogromny przeskok technologiczny. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie związane z mocniejszym procesorem, większą pamięcią RAM, czy zdecydowanie bardziej wydajną kartą graficzną. To wszystko prawda. Procesor nowej edycji konsoli będzie wyposażony w osiem rdzeni i będzie mieć taktowanie 3,8 GHz. RAM rośnie do 16 GB w kościach DDR6. Wreszcie bardzo mocna karta graficzna.

Wszystko to piękne, jednak najważniejsze w tym wszystkim są konsekwencje wdrożenia nowych podzespołów. A te oznaczają coś znacznie więcej, niż możliwość obsłużenia jeszcze bardziej rozbudowanych gier.

Niesamowity realizm grafiki

Okazuje się, że nowy układ graficzny w pełni radzi sobie z obsługą nie tylko bardzo płynnych animacji w dużej rozdzielczości, ale też – co może zwrócić uwagę wielu osób – z obsługa śledzenia promieni, czyli z technologią Ray Tracingu.

O technologii tej mówiło się już jakiś czas temu, jednak początkowo mało który komputer był w stanie poradzić sobie z jej obsługą. Siłą rzeczy przekładało się to na rzadsze sięganie po nią przez samych twórców gier. Teraz jednak, za sprawą konsoli Xbox Series X, wejdzie do użytku masowego, co w praktyce oznacza, że game developerom będzie się opłacało angażować czas i środki w wykorzystywanie nowych możliwości sprzętowych.

Dlaczego to ma aż takie znaczenie? Ray Tracing daje możliwość bardzo precyzyjnego generowania obiektów trójwymiarowych, a następnie niesamowicie realistyczne odwzorowywanie ich ruchu w przestrzeni. Tak realistycznych, ze można mówić o ogromnym skoku względem wcześniejszych metod tego rodzaju animacji.

Nowy Xbox – czyli na starcie masz dużo, a potem jeszcze więcej

Pisząc o nowym Xbox Series X nie można nie wspomnieć o istotnym zagraniu Microsoftu. Gigant z Redmond postanowił stworzyć nową odsłonę konsoli w taki sposób, aby maksymalnie zadbać o jej kompatybilność wsteczną. Na nowym Xboksie będzie więc można uruchomić wiele gier z poprzednich wersji konsoli. Co ciekawe, w wielu przypadkach będzie to połączone z możliwością skorzystania z możliwości nowego sprzętu – w tym z przyspieszonego startu.

Co jednak równie istotne – Microsoft zapowiedział, że posiadacze padów i rożnego rodzaju innych kontrolerów zaprojektowanych dla poprzednich wersji konsoli, nie muszą się ich pozbywać. Zgodnie z zapowiedziami będą one działać również w Xbox Series X. To ważne, ponieważ stanowi jasny sygnał do graczy, że po pierwsze kupując nową konsolę mogą skupić się na zakupach nowych gier, po drugie zaś – Microsoft tym samym daje do zrozumienia, ze ceni najbardziej wiernych użytkowników swojej konsoli.

Wracając jednak do gier – już na starcie posiadacze Xbox Series będą mogli skorzystać z dostępnej w trybie abonamentowym biblioteki gier Xbox Game Pass. To bardzo ciekawy pomysł, który pozwala błyskawicznie zapoznać się z wieloma tytułami – bezpośrednio po zakupie konsoli i opłaceniu dostępu do samej biblioteki. Rzecz prosta, a jednak bardzo cieszy. Oczywiście w żaden sposób nie koliduje to z faktem, że już teraz na nową konsolę zapowiadane są naprawdę ciekawe tytuły od największych studiów gamingowych. Trudno się temu dziwić – wokół Xboksa już teraz jest na tyle dużo szumu, że można się spodziewać sporego popytu na tytuły dla tej platformy sprzętowej.

Gdzie kupić Xbox Series X?


Zgodnie z zapowiedziami cena w momencie premiery będzie wynosić około 2250 złotych. W praktyce jednak warto dobrze się rozglądać po sklepach i platformach aukcyjnych, w poszukiwaniu jak najlepszych okazji zakupowych. Z dużym prawdopodobieństwem wielu sprzedawców będzie chciało ściągnąć do siebie jak największą liczbę zainteresowanych premierą nowej konsoli poprzez wszelkiego typu promocje.

Szczególną uwagę warto zwrócić w stronę ofert na Allegro, gdzie bezpośrednia konkurencja wielu sklepów sprawia, że sporo z nich może spróbować walczyć pomiędzy sobą nie tylko ceną, ale i różnego rodzaju bonusami, którymi mogą próbować wyróżnić się względem konkurentów.

Czy jednak z zakupem trzeba czekać aż do premiery? Warto zainteresować się ofertami przedsprzedaży, które uchronią przed ewentualnym wyczerpaniem zapasów magazynowych w pierwszych dniach od premiery. Również takich ofert warto szukać na Allegro.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Xbox Series X - czego się spodziewać i gdzie kupić nową konsolę?
 / 
Komentarze do: Xbox Series X - czego się spodziewać i...
Eduardo pisze:

Po raz pierwszy chyba przesiądę się z Playstation na Xboxa. Zapowiada się rewelacyjnie. No ale zobaczymy jak już będzie po pierwszych testach.

 / 
Komentarze do: Xbox Series X - czego się spodziewać i...
Axel pisze:

Mam poprzednia generację XBOX i zamiarzam kupić najnowszego XBOXa. Mega jestem zadowolony, że będzie można korzystać z dotychczasowych akcesoriów bo mam ich sporo. Mam nadzieję, że dotyczyć to będzie naprawdę wszystkich.

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Xbox Series X - czego się spodziewać i gdzie kupić nową konsolę?